2009.

Akcja zima 2009

          Celem tegorocznego przedsięwzięcia był zakup KOMUNIKATORA MOWY, PARTNER PLUS STEPPER dla Natalii Gładkiej. Stowarzyszenie Patrzmy Sercem zorganizowało w terminie od 9 listopada do 23 listopada 2009 roku sprzedaż cegiełek w cenie 5 zł . W okresie sprzedaży cegiełek sprzedano 107 sztuk po 5 zł każda uzyskując w ten sposób kwotę 535, 00 zł, pozostałą kwotę 165,00 zł uzyskano ze sprzedaży losów od p. Majchrzaka ( Zespół Szkół nr 4). Łączna kwota uzyskana na zakup komunikatora wyniosła 700,00 zł. 15 grudnia dziewczynka otrzymała urządzenie, które umożliwi jej porozumiewanie się z najbliższymi

Dogoniliśmy kulturę i teraz jesteśmy z nią za pan brat

          Od stycznia do października 2009 r. realizowaliśmy dwa projekty, których głównym celem było zapoznanie naszych uczniów z instytucjami kulturalnymi i ich wytworami. Podczas jedenastu miesięcy uczniowie uczestniczyli w zajęciach teoretyczno-praktycznych w szkole i w terenie. Lekcje te dotyczyły przedstawień teatralnych i filmu. Poza tym podczas zajęć dzieci uczyły się jak zarezerwować bilety w teatrze, jak zamówić autokar, jak sprawdzić rozkład jazdy pociągów. Poza tym uczniowie dowiedzieli się jak zachowywać się w instytucjach kulturalnych. Dzięki finansom, które Stowarzyszenie pozyskało na realizację poszczególnych projektów beneficjenci:byli w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Obejrzeli w nim musicale pt. Pinokio i Pippi Pończoszanka, 

 • uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Tutaj dzieci uczestniczyły w lekcji dotyczącej ludowych strojów wielkopolskich, młodzież natomiast odbyła podróż rowerem przez Czarny Ląd (te zajęcia dotyczyły biografii Kazimierza Nowaka),
 • uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Najmłodsi odnajdywali zwierzaki na obrazach, a starsi uczyli się, jak czytać obraz,
 • podczas zajęć w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu,
 • obejrzeli Potwory wodne oraz Podwodny świat w Konie Trójwymiarowym IMAX,
 • nauczyli się grać w kręgle w Centrum Rozrywki Plaza,
 • zwiedziliśmy Oddział TVP w Poznaniu,
 • Obejrzeli Bajki mojego dzieciństwa w Teatrze Lalki w Poznaniu.

Jeśli zdrowo, to tylko na sportowo!!!

          W czerwcu 2009 roku po raz pierwszy w dziejach naszej szkoły odbyły się wakacyjne zajęcia dla uczniów. W sportowych wakacjach wzięło udział dzieci. Opiekowało się nimi nauczycieli. Pierwszy dzień uczniowie spędzili w Klubie Nenufar. Tam odbyli podróż dookoła świata. Ich przewodnikami byli piraci. Podczas wyprawy uczestnicy poszukiwali skarbów. Na koniec dnia odbyło się Mini Disco Show. Drugiego dnia dzieci wyjechały do Kotusza. W Centrum Edukacji Ekologicznej i Rekreacji uczestnicy spotkali się z leśnikiem, obejrzeli film pt. Las naszym naturalnym sprzymierzeńcem. Poza tym w Kotuszu odbyły się zajęcia sportowe. Dzieci uczestniczyły w następujących konkurencjach: przeciąganie liny, tor rowerowy, tenis stołowy, wyścigi rzędów. Na koniec wspólne śpiewy przy ognisku i pieczenie kiełbasek. 24 czerwca uczniowie spędzili czas na basenie. Tam uczyli się pływać. Poza tym młodzież wypoczywała w jacuzzi. Następnego dnia dzieci wyjechały do Gospodarstwa Sportowo-Rekreacyjnego Amazonka w Racocie. Uczestnicy wyprawy zwiedzili okolicę stadniny, jeździli konno (pod okiem instruktora), grali w piłkę nożną i siatkową. Ostatniego dnia młodzież była w Kinie Plaza w Poznaniu. Następnie w ramach zakończenia wakacyjnych spotkań przyznano nagrody tym, którzy przez tydzień zachowywali się najlepiej. Dziećmi opiekowali się nauczyciele Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej.

Dzień dla wszystkich dzieci

          1 czerwca 2009 roku odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Ten dzień, zgodnie z założeniami projektu Zdrowo i kolorowo, zintegrował społeczność uczniowską. Głównym celem Zdrowo i kolorowo było propagowanie wśród uczniów aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Podczas festynu uczniowie wzięli udział w wielu konkurencjach sportowych (m.in. bieg z woreczkami na paletce, układanie wyrazu z rozsypanych liter, kozłowanie piłki slalomem między słupkami, kręgle, wyścig w tunelu, rzut ringiem). Imprezami towarzyszącymi były: wystawa prac uczniów, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, pokaz tańca w wykonaniu zespołu Świetliki i Honey oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników festynu. Całą imprezę prowadziły panie Katarzyna Winkel oraz Izabela Wolińska.

Współpraca Stowarzyszenia Patrzmy Sercem z Bankiem Żywności

          Celem Europejskiego Programu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (PEAD) jest dostarczanie, za pośrednictwem organizacji charytatywnych, gotowych artykułów spożywczych do osób najuboższych na terenie poszczególnych Państw Członkowskich UE. Stowarzyszenie Patrzmy Sercem w ramach współpracy z Bankiem Żywności realizuje PEAD. Dzięki temu od marca 2009 roku Stowarzyszenie przekazuje co miesiąc150 paczek żywnościowych.

Doganiamy kulturę

          Od stycznia 2009 r. Stowarzyszenie Patrzmy Sercem realizuje program W pogoni za kulturą. Na realizację zadania Urząd Miasta Kościana przyznał 3140 zł. W ramach programu W pogoni za kulturą czterdzieścioro uczniów (aktywnie uczestniczących w życiu szkoły, dobrze uczących się, z nienagannym zachowaniem) bierze udział w zajęciach, których głównym celem jest rozwijanie i kształtowanie wrażliwości kulturalnej i artystycznej młodzieży. Poza tym dzięki działaniom podjętym podczas realizacji programu uczniowie przygotowani zostaną do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz bezpośredniego obcowania z dziełami sztuki.
          Zajęcia podzielone są na działania teoretyczno-praktyczne i praktyczne. W ramach pierwszej grupy uczniowie uczestniczyli już w zajęciach: To już potrafię, ABC teatru, Seans w starym i współczesnym kinie. Podczas tych zajęć uczniowie dowiadują się, jak należy dokonać rezerwacji biletów do teatru i kina, jak zamówić autobus, jak sprawdzić rozkład jazy pociągów. Poza tym zajęcia te skupiły się na savoir vivre zachowania się w miejscach publicznych. Druga grupa zadaniowa to wyjazdy do ośrodków kulturalnych. W jej ramach uczniowie byli widzami spektaklu pt. Pinokio w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Poza tym grupa obejrzała w Multikinie film pt. Madagaskar II. Największym przeżyciem było jednak dla wszystkich zwiedzenie Oddziału Telewizji Polskiej w Poznaniu. Podczas jednego z wyjazdów do stolicy Wielkopolski uczestnicy wycieczki zwiedzili również starówkę.

Koordynatorkami programu W pogoni za kulturą są: Anna Hordecka, Eliza Kaźmierczak, Katarzyna Smoczyk.
Poza tym projekt zakłada zajęcia w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Poznaniu. W maju grupa jedzie na spektakl do Teatru Lalki we Wrocławiu.

Morsik - cykl zajęć sportowo-rekreacyjnych 

          W styczniu 2009 rozpoczęła się realizacja projektu pt. Morsik - cykl zajęć rekreacyjno-sportowych. Projekt zakłada 37 wyjazdów na basen (od stycznia do grudnia 2009 roku). Każdorazowo w zajęciach będzie brać udział 10 uczniów. Głównym celem projektu jest korekcja wad postawy naszych uczniów oraz oswajanie ich z wodą. Zajęcia na basenie prowadzone są przez panie Magdalenę Perekietkę oraz Monikę Włodarczak. Nauczycielki te są również twórcami opisanego projektu. Na realizację projektu Stowarzyszenie otrzymało 2200 zł. z Urzędu Miasta Kościana.
Tu można obejrzeć zdjęcia...

Sprawozdanie z II Konkursu Tańca o Złotą Nutkę

          10 lutego 2009 roku parkiet sali gimnastycznej Zespołu Szkół Specjalnych w Kościanie był miejscem, na którym zatańczyło piętnaście zespołów. 
          W tym roku Zespół Szkół Specjalnych w Kościanie gościł:
- Zespół Szkół Specjalnych nr 105 im. Juliana Tuwima z Poznania z grupą TEATR NIE-WIELKIEGO RUCHU,
- Zespół Szkół Specjalnych z Wolsztyna z grupą ISKIERKA,
- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu z grupą STEP BY STEP,
- Zespół Szkół Specjalnych nr 101 Poznań z grupą TAŃCZĄCE PEREŁKI,
- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ze Wschowy z grupą WIERCIPIĘTY,
- Zespół Szkół Specjalnych z Brzezia z grupą ISKIERKI,
- Zespół Szkół Specjalnych z Kościana z grupą HONEY,
- Zespół Szkół Specjalnych z Kościana- z grupą ŚWIETLIKI,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kościana przy Stowarzyszeniu Światło Nadziei z grupą STEP BY STEP,
- Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej ze Śremu z grupą FUN-TEAM,
- Zespół Szkół Specjalnych nr 101 im. J. Brzechwy z Poznania z grupą PEPETKI,
- Zespół Szkół Specjalnych nr 105 z Poznania z grupą MUMINKI,
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Krzywinia z grupą KRZYWINIACY,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Mosiny z grupą ELFY.

          Patronat nad imprezą objął Starosta Kościański. Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Zespół Szkół Specjalnych w Kościanie, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną Patrzmy Sercem, Kościański Ośrodek Kultury. Organizacją turnieju zajęły się panie: Eliza Kaźmierczak i Katarzyna Smoczyk. Konkurs nie odbyłby się bez wsparcia finansowego i rzeczowego udzielonego przez: Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Urząd Miasta Kościana, Tartak Racot-Michalscy, Folplast, Coccodrilo, Piekarnie Walenciak i Kurasiak. Wyjątkową pomoc udzielili strażacy z Kościana, którzy tworzyli scenografię. Uczestnicy Konkursy Tanecznego o Złotą Nutkę wystąpili w dwóch kategoriach. Pierwsza to tancerze z umiarkowanym i znacznym upośledzeniem. W tej kategorii wystąpiło dziewięć zespołów. W drugiej kategorii wystąpili uczniowie z lekkim upośledzeniem. W tej kategorii gościliśmy sześć grup tanecznych. Tancerzy oceniało trzyosobowe jury w składzie: przewodnicząca Anna Sołtysiak - licencjonowany instruktor aerobiku, instruktor tańca współczesnego, uczestnik warsztatów tańca w Paryżu, na co dzień dziennikarz i specjalista do spraw marketingu, członek - Michał Dolata - nauczyciel muzyki, członek zespołu muzycznego oraz członek - Katarzyna Naglik - instruktor aerobiku.
          Przyznano następujące miejsca:
w I kategorii:

 • I miejsce - Krzywiniacy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzywiniu
 • II miejsce - Świetliki z Zespołu Szkół Specjalnych w Kościanie
 • III miejsce - Maminki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu

w II kategorii:

 • I miejsce - Tańczące perełki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu
 • II miejsce - Iskierki z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu
 • III miejsce - Honey z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie

Zespoły które zdobyły pierwsze miejsce otrzymały złotą nutkę, dyplom, medale, nagrody indywidualne i grupowe.Każdy zespół otrzymał dyplom, medale oraz nagrody grupowe.

Loteria fantowa

          Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną Patrzmy Sercem zorganizowało loterię fantową. Pieniądze z niej zebrane przeznaczymy na wyjazd rehabilitacyjny zgodny z ideą wyrównywania szans edukacyjnych naszych podopicznych. Poza tym finanse te pomogą nam zakupić pomoce edukacyjne dla dzieci uczących się w Zespole Szkół Specjalnych w Kościanie.


        Poetyckie Spotkanie z Kolędą i Pastorałką

          9 stycznia 2009 r. Kompania Turystyczno-Poetycka Każdy Grosz pod wodzą Piotra Filipowicza wystąpiła ze swoim świątecznym repertuarem pt. Poetyckie Spotkanie z Kolędą i Pastorałką. Koncert odbył się w Kościańskim Ośrodku Kultury. Cały dochód z muzycznego przedstawienia Kompania ofiarowała naszemu Stowarzyszeniu Patrzmy Sercem. Zespół wystąpił w pełnym składzie: Monika Myler (śpiew), Darek Dębniak (gitara klasyczna), Łukasz Filipowicz (gitara akustyczna), Paweł Śliwiński (skrzypce), Tomek Tomczak (perkusja), Piotr Andrynowski (bas), Piotr Filipowicz (fortepian). Dziękujemy Piotrowi Filipowiczowi i jego Zespołowi za charytatywny koncert pełen magii i refleksji. Specjalne podziękowania składamy Dyrektorowi KOK-u Januszowi Dodotowi, który bezpłatnie udostępnił salę koncertową. Poza tym jesteśmy wdzięczni Pracownikom KOK-u za scenografię.

Tam Gdzie Dużo Prezentów, Tam Dwa Gwiazdory

          W dniach od 5 do 6 grudnia 2008 r. Stowarzyszenie wzięło udział w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Wielkopolski Bank Żywności z Siedzibą w Poznaniu. Zbiórka odbyła się na terenie sklepu Kaufland oraz w Sklepie Ogólnoprzemysłowym Grzegorza Kaźmierczaka i Sklepie Ogólnospożywczym Andrzeja Żurczaka. Podczas realizacji tego zadania Stowarzyszenie współpracowało z wolontariuszami Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Klubu Ośmiu , PCK z Zespołu Szkół nr 1 w Kościanie. Podczas zbiórki zebraliśmy 444 kg żywności, w tym: mąkę, cukier, oleje, makarony, kasze, płatki kukurydziane, konserwy mięsne, owoce w puszkach, dżemy, ciastka, czekolady i inne słodycze. Z produktów tych przygotowaliśmy paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Kościanie. Dodatkowo uzyskaliśmy kwotę w wysokości 700 zł z Urzędu Gminy Kościan. Tę sumę przeznaczono na paczki dla dzieci z Gminy Kościan. 10 grudnia 2008 roku podczas spotkania z Mikołajem członkowie Stowarzyszenia obdarowali 90 uczniów świątecznymi podarunkami.

Czy wiesz że..

 • Wolontariat - pomóż nam
 • OPP możesz przekazać 1% podatku
 • każdy może zostać DARCZYŃCĄ
 • możesz być PARTNEREM

Przekaż 1% swojego podatku z rozliczenia rocznego PIT