2018

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

 

W dniach 31.11-01.12 2018 r przeprowadziliśmy Świąteczną Zbiórkę Żywności w kościańskich marketach. Organizatorem zbiórki był Bank Żywności w Lesznie , oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną  „ Patrzmy Sercem”.

Uzbieraliśmy 1810 kg żywności. Dziękujemy mieszkańcom Kościana oraz okolic, za tak ogromne zaangażowanie i wsparcie .

Serdeczne dziękujemy za pomoc w organizacji zbiórki  Panu Robertowi Padurkowi z Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie, Pani Hannie Kuciak z Zespołu Szkół nr 1 w Kościanie, oraz Pani Katarzynie Taciak z Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie oraz wolontariuszom za super wsparcie.

 

  

Galeria - zbiórka żywności 2018

 

 

 

 

 

PRZYSTANEK    KULTURA 

 

            To projekt realizowany przez dzieci i młodzież naszej szkoły. Rozpoczął się  
w kwietniu a zakończył w listopadzie 2018 r. Zadanie podzielone było na trzy części:

I -"Zarażanie książką"

II - Poznaj Wielkopolskę przez kulturę

III - Kulturalne pielgrzymowanie

 

I "Zarażanie książką"

            W roku szkolnym 2017/2018 mieliśmy okazję poznać historię Omenki, głównego bohatera książki Renaty Piątkowskiej pt. Hebanowe serce. Podczas realizacji tego zadania czytaliśmy książkę, poznawaliśmy kulturę państw Afryki Północnej, zapoznaliśmy się z sytuacja polityczną tego regionu. Poza tym na plastyce wykonaliśmy makietę. Każdy z nas mógł wykonać łódeczkę Omenki i jego mamy. Na zajęciach rozmawialiśmy na trudne tematy związane z sytuacją imigrantów oraz konfliktem zbrojnym.

II Poznaj Wielkopolskę przez kulturę

            W tym roku zwiedziliśmy Leszno. Udało nam sie również by w kinie Cinema 3D.

III - Kulturalne pielgrzymowanie

            Nasza przygoda rozpoczęła się 13 czerwca na dworcu PKP w Kościanie. Stąd odjechaliśmy pociągiem do Gdyni. Po przyjeździe zakwaterowaliśmy się w hotelu. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Emigracji. Było ono dla nas niesamowitym odkryciem. Dzięki wędrówce po muzeum uświadomiliśmy sobie problematykę podróży i rolę emigrantów  
w dziejach Polski. Kolejną naszą wyprawą był spacer nadbrzeżem Władysława IV. Zwiedziliśmy również Skwer Kościuszki. Później wspólnie przygotowany posiłek i zabawy integracyjne.

            Drugiego dnia odkrywaliśmy zabytki Gdańska. Mieliśmy okazję zobaczyć: Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, kościół św. Ducha, kościół św. Jana, kościół św. Mikołaja (Dominikanów), kaplicę Królewską, Ratusz Głównego Miasta z carillonem, Dwór Artusa, Dwór Bractwa św. Jerzego oraz Fontannę Neptuna. W Gdańsku mieliśmy też możliwość zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Późnym popołudniem odbyliśmy rejs statkiem na Westerplatte.

            15 czerwca tuż po śniadaniu mieliśmy niebywałą okazję zwiedzić prom Stena Line w 
 Gdyni. Zobaczyliśmy jak wygląda hotel na wodzie. Bardzo nam się spodobał. Może kiedyś… Po tym niesamowitym miejscu oprowadził nas sam kapitan Daniel Skrzypek.

            Ostatniego dnia postanowiliśmy spędzić czas w Sopocie. Tam spacerkiem przeszliśmy Molo Sopockie, zobaczyliśmy Krzywy Domek oraz latarnię morską. Przed podróżą odpoczywaliśmy na plaży.

            Przystanek kultura jest projektem współfinansowanym przez Gminę Miejską Kościan oraz Starostwo Powiatowe w Kościanie.

            Autorkami projektu są Anna Hordecka i Katarzyna Smoczyk. W jego realizację włączyły się panie Katarzyna Dolata, Magdalena Skrzypek, Renata Skrzypek.

 

 

 

 

KRĘGLE 2018

 

Zdrowo i sportowo - dzień aktywnego wypoczynku Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta Kościana

 W 2018 roku w ramach projektu zorganizowany został jednodniowy wyjazd do Parku Rozrywki w Skórzewie oraz dwa jednodniowe wyjazdy do Family Club w Śmiglu. W wyjazdach do Family Club w Śmiglu brała udział klasa VI i VII oraz Zespół Taneczny Świetliki ( relacja z wyjazdu do Skórzewa została zamieszczona na stronie w kwietniu 2018)

Pobyt w Famliy Club w Śmiglu, rozgrywki na torze bowlingowym były niewątpliwe wielkim przeżyciem dla naszych podopiecznych. Wyjazdy dostarczyły naszym uczniom mnóstwo niezapomnianych emocji oraz pozwoliły na atrakcyjne i aktywne spędzenie czasu wolnego.

GALERIA

                                                                                                                         Jagoda Marcinkowska

                                                                                                                         Magda Perekietka

                                                                                                                         Monika Włodarczak

 

 

 

 

NUFRIK 2018

 

Zwinne ruchy bystra głowa III – zabawy psychomotoryczne w sali zabaw Nufrik

Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta Kościana

 W roku 2018 roku młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w sali zabaw Nufrik. 

Duża przestrzeń, różnorodność oddziaływań, możliwość stopniowania  poziomu trudności zadań to walory, które skłoniły nas do wyboru tego miejsca jako środowiska przyjaznego dzieciom. Podczas pobytu na sali zabaw dzieci zależnie od stanu sprawności ruchowej mogły angażować się w zadania o różnym stopniu trudności. Podkreślenia wymaga fakt, że zgromadzony w tym obiekcie sprzęt umożliwił wszechstronne oddziaływania na sferę ruchową dziecka. Otoczenie sali zabaw pozwalało nam na wnikliwą obserwację funkcjonalną dzieci w kontekście indywidualnym i społecznym.

GALERIA

                                                                                                                             Jagoda Marcinkowska

                                                                                                                             Magda Perekietka

                                                                                                                             Monika Włodarczak

 

 

 

 

MORSIK X

 

MORSIK X  -Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta Kościana 

W 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach na basenie. Pobyt  na basenie dostarczyły naszym podopiecznym wielu wrażeń.

Uczniowie poprzez udział w aktywnościach kierowanych i swobodnych  nabyli  nowe doświadczenia i umiejętności w sferze ruchowej, poznawczej, samoobsługowej, doskonalili formy komunikacyjne, a także uczyli się zasad funkcjonowania w miejscach publicznych (szatnia, pływalnia, autobus itp.). Zajęcia w środowisku wodnym przyczyniły się do poprawy sytuacji zdrowotnej naszych podopiecznych przede wszystkim dzięki ćwiczeniom nastawionym na korekcję wad postawy, ćwiczeniom oddechowym, relaksacyjnym oraz ćwiczeniom z zakresu integracji sensorycznej.

GALERIA

                                                                                                                          Jagoda Marcinkowska

                                                                                                                          Magda Perekietka

                                                                                                                          Monika Włodarczak

 

 

 

 

 

 

 

PÓŁKOLONIE LETNIE

 

– KINO

W półkoloniach letnichw roku szkolnym 2017/2018  uczestniczyło 22 dzieci.


Zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „Patrzmy Sercem”. W całości pokryte  z 1%.

W poniedziałek cała grupa wybrała się na wycieczkę autobusem do kina do Leszna. Na film pt. „Uprowadzona księżniczka”.Po filmie dzieci udały się na posiłek w McDonalds.Dzięki wyjściu do kina nasze dzieci  mogły zapoznać się z ciekawą propozycją filmową dostosowaną do wieku i potrzeb rozwojowych. Ważnym elementem było dla nich integrowanie się  z otoczeniem, nauka poprawnego zachowania się w kinie i w relacjach z innymi, a przede wszystkim panowanie nad własnymi emocjami . Takie wyjście przyczyniło  się do treningu aktywnego spędzania czasu wolnego. W tym dniu wszystkim uczestnikom dopisywały humory i szczęśliwie wróciliśmy do Kościana.

 

- NUFRIK

Drugi dzień półkolonii dzieci spędziły w sali zabaw Nufrik w Kościanie. Uczniowie korzystali tam ze zjeżdżalni, trampolin, labiryntów, ścianek wspinaczkowych, basenów z piłeczkami. Dużą atrakcją dla nich było również pole z armatkami pneumatycznymi. Uczniowie mogli aktywnie spędzić czas wolny. Pobyt w Nufriku dostarczył uczestnikom półkolonii wielu niezapomnianych wrażeń. Po powrocie z sali zabaw do szkoły na uczniów czekał ciepły posiłek.

 

- ZAJĘCIA MUZYCZNO – RUCHOWE

Trzeci dzień upłynął pod znakiem zajęć muzyczno – ruchowych. Dzieci uczestniczyły w dobrze wszystkim znanym quizie „Jaka to melodia?”, odgadując tytuły utworów swoich ulubionych wykonawców. Wspólne śpiewanie poprawiło humory i ośmieliło do dalszych działań. Później były zabawy z chustą animacyjną, piłką i gra kolorów. Śmiechu była co niemiara, a włosy aż elektryzowały się od różnorodnych rozrywek. W dalszej kolejności przyszedł czas na układanie puzzli na czas. Zabawa skłaniała do zadawania pytań i szukania informacji na temat wyłaniających się z kawałków obrazów. Na zakończenie zajęć na wszystkich czekał słodki poczęstunek :-) 

 

               

 

 

 

 

 

 

Podziękowania

 

   25 maja 2018r. odbyła się uroczystość 150-lecia Banku Spółdzielczego w Kościanie. Stowarzyszenie Patrzmy Sercem zostało wybrane przez Bank, jako organizacja godna wsparcia. Goście Jubileuszu przekazali na konto stowarzyszenia 22 000 zł. Symboliczny czek wręczył na ręce pani Katarzynie Smoczyk Prezes Banku Spółdzielczego w Kościanie Radosław Grygier.

 

 

"Spotkać ludzi, którzy czują to samo co my i tak samo odbierają świat

- to największe szczęście na Ziemi..."
 

         Serdecznie dziękujemy Państwu za wsparcie  i wyróżnienie naszego stowarzyszenia podczas Jubileuszu 150-lecia Banku Spółdzielczego w Kościanie.

                                     

Nasze stowarzyszenie wsparli:

 

Bank Spółdzielczy w Kościanie

Bank Spółdzielczy w Krotoszynie

Bank Spółdzielczy w Poniecu

Gospodarstwo Rolne Antczak Jadwiga; Sierakowo

Spółdzielczy System Ochrony SGB; Poznań

SGB-Bank S.A.; Poznań

Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Mosinie

Asseco Poland S.A; Rzeszów

Tartak Michalski Bogdan; Racot

 

Oraz:

         Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kościanie

         Przybylski Krzysztof; Kościan,

         Donaj Jarosław

         Michałowicz Karol; Kościan

         Gospodarstwo Rolne Józefowski Antoni; Kościan

         Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe; Leszno

         Firma Tempo Elżbieta Krzysztof Kaźmierczak; Widziszewo

         Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu

         Szyguła Lidia; Kościan

         SGB Leasing Sp.z o.o.; Poznań,

         Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Bożena Haryk; Kościan

         Zientek Dariusz; Kościan

         Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Pryzmat Mariusz Kuczyński; Kościan

         Młyn Zbożowy Stanisław Grygier; Wonieść

         Bank Spółdzielczy we Wschowie

         Kobus Jerzy; Krzywiń

         Bank Spółdzielczy w Śmiglu

         Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie

         Grygier Radosław; Pelikan

         Przedsiębiorstwo Handlowe Tadex II; Krzywiń

         Krajowy Związek Banków Spółdzielczych; Warszawa

         Dorsz Stanisław; Krzywiń

         Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach

         Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp.z o.o; Kościan

         Kancelaria Notarialna Bortel Grzegorz; Kościan

         Gospodarstwo Rolne Stopa Jerzy; Lubiechowo

         Gospodarstwo rolne Małecki Tomasz; Jerka

         Korbik Bożena, Przemysław; Kościan

         Ziemniak Wojciech; Kościan

         Lek.Stom.Niepubl.ZOZ Cordis Cezary Kozber; Racot

         PPHU Matuszewski Andrzej; Krzywiń

         Gospodarstwo Rolne Kruk Aneta Tomasz; Januszewo

         Widomski Roman; Czarkowo

         Gryś Mirosław; Kościan

         Czeszak Hanna; Kościan

         Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Mosinie

         Józefiak Krzysztof; Krzywiń

         Tartak Michalski Bogdan; Racot

         Związek Rewizyjny Banków Spółdzielczych w Poznaniu

         PW Akwizytor Sp. z o.o; Bonikowo

         Hurtownia Materiałów Instalacyjnych Stypiński; Poznań

         Szczepaniak Jan; Bonikowo

         Mal-Kam Jacek Odważny; Kamieniec

         Przetwórnia GIL Sp. z o.o.; Stare Bojanowo

         Gospodarstwo Rolne Laszczak Dorota; Osieczna

         Konrad Tadeusz; Kościan

         Przybyła Andrzej; Nielęgowo

         Mróz; Bielewo

         Domagalski Maciej; Mosina

         Bank Spółdzielczy w Jutrosinie

 

 

 

 

 

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI   INTEGRACYJNY   PRZEGLĄD   TEATRALNY

 

 

18 maja 2018 r. na deskach Kościańskiego Ośrodka Kultury odbył się po raz drugi integracyjny przegląd teatralny. Tym razem miał on zasięg ogólnopolski. W festiwalu wzięło udział osiem grup. Pozakonkursowo sztukę pt. Wróżki wystawiła grupa KO-MAR z Kościana.

Jury w składzie:
Tadeusz Hofmański
Anna Hordecka
Aleksandra Kalczyńska

przyznało następujące miejsca:

Wyróżnienie I stopnia dla zespołu: Teatr ,,Szpilka” - Szkoła Podstawowa nr 1  
w Turku - Spektakl: Księżniczka na ziarnku grochu

Wyróżnienie I stopnia dla zespołu: Narcyz - Warsztaty Terapii zajęciowej  
w Trzebnicy - Spektakl: Na pokuszenie

Wyróżnienie II stopnia dla zespołu: Trele Morele - Zespół Szkół Specjalnych nr 102  
w Poznaniu - Spektakl: Życie jest drogą. Przeżyj ją!

Wyróżnienie III stopnia dla zespołu: Michały z Michalinowa - Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Michalinowie - Spektakl: Zaczarowane krzesiwo

Wyróżnienie dla zespołu:

Pracownia - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole - Spektakl: Podróż

Makuszaki - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Turku - Spektakl: Słowik

Maska - Zespół Szkół Specjalnych w Szamotułach - Spektakl: Enter

Grupa Teatralna MPF - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu - Spektakl: System Doskonały.

Każda z grup opuściła Kościan z nagrodami pieniężnymi oraz zestawem gadżetów                  
z logo festiwalu.

Organizatorami tegorocznego Przeglądu byli: Zespół Szkół im. M. Konopnickiej, Kościański Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Patrzmy Sercem. Projekt objęty został honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Starosty Kościańskiego Bernarda Turskiego, Burmistrza Kościana Michała Jurgi. II Ogólnopolski Integracyjny Przegląd Teatralny Kościan 2018 współfinansowany był przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Kościanie i Urząd Miasta Kościan. Sponsorem upominków dla uczestników była Agencja Reklamowa TĘCZA Dariusz Borowski. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem medialnym przez Gazetę Kościańską oraz portal kościan.net. i było relacjonowane na bieżąco przez portal koscian.naszemiasto.pl oraz Fakty Kościańskie.

 

 

 

 

 

 

„Świetliki w Skórzewie”

 

W dniu 26 kwietnia szkolny zespół „Świetliki” miał okazję wspólnie spędzić czas, odpocząć, zintegrować się podczas pobytu w Parku Rozrywki Rodzinka. Do realizacji tego przedsięwzięcia doszło w ramach projektu „Zdrowo i sportowo” współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz Urząd Miasta Kościana.

Dzięki aktywnie spędzonym chwilom w małpim gaju ( gdzie trzeba było pokonać wiele przeszkód w postaci kładek, trampolin, równoważni, tuneli i wałków) większość uczniów rozładowała nadmiar energii. Kolejne zmagania czekały na najnowocześniejszej podłodze interaktywnej. Podczas rywalizacji drużynowej lub indywidualnej dzieci i młodzież mocno koncentrowały się na zadaniach, musiały wykazać się refleksem i spostrzegawczością. W ramach odpoczynku udaliśmy się też na zewnętrzny plac zabaw – plażę z prawdziwym morskim piaskiem. Pomimo wieku wszyscy bawili się w piasku, budowali zamki i pałace … Wróciły wspomnienia z dziecięcych, beztroskich lat. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne pt. „Zdrowo i wesoło”. Tam uczniowie komponowali ze świeżych, zdrowych składników własne sałatki. Pod okiem kucharza tworzyli kompozycje  wiosennej zdrowej sałatki, którą zjedli do obiadu.

Zmęczeni ale pełni pozytywnej energii wróciliśmy do szkoły. Poniższe zdjęcia najlepiej oddają te radosne i niezapomniane chwile …

Galeria zdjęć - Skórzewo 2018

 

                                                                                                              Monika, Jagoda, Magda

 

 

 

 

 

 

Świetliki i Sun&Rainbow w Poznaniu

 

Każdy z nas ma wiele talentów, należy je tylko odkryć i umiejętnie wykorzystać. W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od lat zachęca się osoby z niepełnosprawnością intelektualną do prezentowania swoich uzdolnień podczas Festiwalu Sztuki Naszych Dzieci. W dniu 5 kwietnia  dzieci i młodzież z zespołu tanecznego Świetliki oraz Sun&Rainbow wyruszyły do Poznania, aby zatańczyć na scenie Centrum Kultury Zamek.

Zespół taneczny „Świetliki” przedstawił publiczności inscenizację muzyczno – ruchową pt. „Boso przez świat”. Uczniowie mieli okazję „podróżować tanecznie” po wielu kontynentach. Najmłodsi zaprezentowali się w tańcu indiańskim oraz w rytmach afrykańskich, najstarsi w amerykańskim latino. Solo zatańczyła Kamila oczarowując wszystkich tańcem europejskim w stylu modern dance. Nie zabrakło również muzyki azjatyckiej, w której zaprezentowały .się dziewczynki w klasycznym tańcu z wachlarzami. Nad całością czuwał niezastąpiony Adam, który z niezwykłą swobodą wcielił się w postać Wojciecha Cejrowskiego.

 Zespół taneczny Sun&Rainbow przedstawił publiczności układ choreograficzny, w którym anioł zaraża miłością i dobrocią wszystkich wokół.

 Wyjazdowi towarzyszyły wielkie emocje, począwszy od tych, czy wszystkie rekwizyty i stroje zostały zapakowane i zabrane (a było ich naprawdę sporo!) a skończywszy na tych, czy starczy nam miejsca na scenie na tak bogatą choreografię … Zresztą nasze wrażenia i przygotowania wiernie odzwierciedlają poniższe zdjęcia…  

Galeria zdjęć - Festiwal Sztuki Poznań 2018

                                                                                                             

                                                                                                              Monika, Magda, Luiza, Beata

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS TAŃCA O "ZŁOTĄ NUTKĘ" 2018

11 kwietnia 2018 r. po raz jedenasty na sali gimnastycznej ZSS odbył się Konkurs Tańca o „ZłotąNutkę”. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli: Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną, „Patrzmy Sercem”, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Kościański Ośrodek Kultury. Wsparcia w przygotowaniu konkursu udzielili: Firma Maxim, Piotr Lipowicz oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie.

Konkurs Tańca o „Złotą Nutkę” odbył się dzięki wsparciu finansowemu Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Kościanie oraz Urzędu Miasta Kościana. Honorowym patronem imprezy był Starosta Kościański Bernard Turski.


Konkurs odbył się w trzech kategoriach:

Kategoria II – dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (dzieci i młodzież szkolna)

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W KOŚCIANIE- zespół ŚWIETLIKI

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W BRZEZIU- zespół ISKIERKI 2

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 101 W POZNANIU-zespół PE PETKI

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W WOLSZTYNIE –zespół CHEERFUL

STOWARZYSZENIE NA TAK W POZNANIU - zespół GALIMATIAS

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W LESZNIE- zespół EKIPA

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W GÓRZNIE- zespół STARS

 

Kategoria I - dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W KOŚCIANIE – zespół SUN&RAINBOW

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W WOLSZTYNIE-zespół AMANZING

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY WE WSCHOWIE-zespół WIERCIPIĘTY

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W BRZEZIU- zespół ISKIERKI 1

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY W RYDZYNIE-zespół PAWANA

 

Kategoria III – dla młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (młodzież i dorośli z warsztatów terapii zajęciowej oraz stowarzyszeń i domów samopomocy).

STOWARZYSZENIE NA TAK – zespół SŁONECZNIKI

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W KOŚCIANIE- zespół TARANTELLA

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ W WOLSZTYNIE- zespół RAZEM ŁATWIEJ

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ W KOŚCIANIE- zespół WUTEZECIAKI

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ W KONARZEWIE- zespół PROMYK

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W KRZYWINIU- zespół KRZYWINIACY

 

Uroczystość otworzył przepiękny występ zespołu muzycznego „Twoja Była” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. Konkurs przygotowała: Katarzyna Smoczyk. Jury w składzie: Anna Sołtysiak jako przewodnicząca, Katarzyna Strzelczyk, Elżbieta Kirstein-Franek i Michał Dolata. Złotą Nutkę prowadzili Anna Spławska i Piotr Olejnik.
Za pierwsze miejsca wręczono statuetkę „Złota Nutka”, dyplom oraz nagrody (dla każdego uczestnika konkursu) Pozostałe grupy otrzymały statuetkę, dyplom i nagrody.


Wyniki tegorocznego konkursu:


Kategoria II – dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
umiarkowanym (dzieci i młodzież szkolna)
Miejsce I – Zespół Szkół Specjalnych w Górznie „Stars”
Miejsce II – Zespół Szkół Specjalnych w Wolsztynie – „Cheerful”
Miejsce III – Zespół Szkół Specjalnych w Kościanie – „Świetliki”
Miejsce III – Stowarzyszenie Na Tak w Poznaniu – „Galimatias”

Kategoria I - dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Miejsce I – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie „Pawana”
Miejsce II – Zespół Szkół Specjalnych w Kościanie – „Sun&Rainbow
Miejsce II – Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu – „Iskierki I”
Miejsce III – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy we Wschowie „Wiercipięty”

Kategoria III – dla młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
umiarkowanym (młodzież i dorośli z warsztatów terapii zajęciowej oraz stowarzyszeń i domów samopomocy).
Miejsce I – Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie „Tarantella”
Miejsce II – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie „Wutezeciaki”
Miejsce III – Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu „Krzywiniacy”   

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI INTEGRACYJNY PRZEGLĄD TEATRALNY

 

Przegląd adresowany jest do amatorskich teatrów ze szkół, placówek kulturalnych, stowarzyszeń, świetlic, warsztatów i innych.

Celem Przeglądu jest:

prezentacja dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych,

ukazanie osób z niepełnosprawnością jako twórców kultury,

inspiracja i poszukiwanie nowych form pracy artystycznej i wychowawczej wśród zespołów,

wymiana doświadczeń pomiędzy zespołami i animatorami teatralnymi,

wzbogacanie osobowości młodego człowieka poprzez edukację teatralną,

przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną,

integracja zespołów podczas przeglądu oraz towarzyszących mu imprez kulturalnych.

Warunkiem uczestnictwa w Przeglądzie jest nadesłanie do dnia 23 kwietnia 2018 r. (decyduje data stempla) KARTY ZGŁOSZENIA oraz egzemplarza NAGRANIA prezentowanego przedstawienia na nośniku CD/DVD wraz z adnotacją autorską (tzn. autor scenariusza, autor adaptacji, inscenizacji czy reżyserii) na adres:

Kościański Ośrodek Kultury

ul. Adama Mickiewicza 11

64-000 Kościan

z dopiskiem:

„Ogólnopolski Integracyjny Przegląd Teatralny Kościan 2018”

 

Termin przeglądu: 18 maja 2018 r.

REGULAMIN oraz KARTA ZGŁOSZENIA

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty żywieniowo- dietetyczne

 

Dnia 27.03.2018 r. z inicjatywy Banku Żywności w Lesznie finansowanych ze środków Unii Europejskiej,  odbyły się w naszej szkole warsztaty żywieniowo - dietetyczne pt: „Żywienie w miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym”.

Zaproszonymi gośćmi byli rodzice naszych uczniów, którzy korzystają z pomocy Banku  Żywności w Lesznie oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „ Patrzmy Sercem”.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej rodzicie dowiedzieli się jakie są przyczyny oraz przebieg i skutki miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego .Wysłuchali również ciekawych propozycji specjalnych diet, które można stosować w celu profilaktyki tych  chorób.

Część praktyczna polegała na przygotowaniu zdrowych sałatek, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Po części praktycznej uczestnicy warsztatów degustowali przygotowane sałatki.

 

  

 

 

 

 

 

 

AUTYZM. KOMUNIKATORY

 

Zbliża się 2 kwietnia, a co za tym idzie Światowe Dni Autyzmy. W naszej szkole tradycyjnie organizowane są z tej okazji różne atrakcje, okazujemy wsparcie dla osób ze spektrum autyzmu, ale również podnosimy świadomość społeczeństwa w tej kwestii. Przygotowując tegoroczne obchody niebieskiego święta, w tle jakby grała nam jeszcze i napędzała nas do działania muzyka z koncertu charytatywnego zorganizowanego w zeszłym roku przez Kościański Ośrodek Kultury. To piękne artystyczne spotkanie dało uczniom Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Kościanie możliwość komunikacji ze światem. Dzięki sprzedaży cegiełek oraz dodatkowym wpłatom Stowarzyszenie Patrzmy Sercem zakupiło dla 6 uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu komunikatory Talker 24+ firmy Harpo. Dzięki komunikatorom uczniowie dostali nowe możliwości porozumiewania się z najbliższymi. Cały czas uczymy się korzystać ze sprzęty, dostosowaliśmy go do możliwości i sposobów komunikacji (PCS, Piktogram, Makaton) uczniów. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie. Jest to dla nas szansa na jeszcze lepszy rozwój.

Pamiętajcie, 2 kwietnia - zaświeć się na niebiesko, bądź świadomy w temacie autyzmu!

 

 

 

 

 

Wielkanocna Zbiórka Żywności

W dniach 16-17 marca 2018 r przeprowadziliśmy Świąteczną Zbiórkę Żywności w kościańskich marketach. Organizatorem zbiórki był Bank Żywności w Lesznie , oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną  „ Patrzmy Sercem”.

Uzbieraliśmy 1420 kg. Dziękujemy mieszkańcom Kościana oraz okolic, za tak ogromne zaangażowanie i wsparcie .

Serdeczne dziękujemy za pomoc w organizacji zbiórki  Panu Robertowi Padurkowi z Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie, Pani Hannie Kuciak z Zespołu Szkół nr 1 w Kościanie, oraz Pani Katarzynie Taciak z Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie oraz wolontariuszom za super wsparcie.

      

Paczki żywnościowe trafiły do 230 osób, które najbardziej potrzebują naszej pomocy.

Serdecznie dziękujemy ☺

 

 

 

 

 

Wycieczka do kina

7 lutego 2018 roku klasy IV, VI, VIIu, IIg, IIuag, Iapp wraz z wychowawcami p. Renatą Skrzypek, p. Magdaleną Perekietką, p. Luizą Plutą, p. Katarzyną Smoczyk, p. Agnieszką Urbańską, p. Arlettą Głowacką, wybrały się na wycieczkę do kina w Lesznie na film pt: „ Cudowny chłopak”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć historię pewnego chłopca o imieniu Auggi, który mimo swojego wyglądu, pokazuje nam, że nie wygląd człowieka jest najważniejszy tylko to jakim jest człowiekiem. Film ten opowiada o nietolerancji, uprzedzeniach i samotności w szkolnej pustej ławce. Pokazuje też realia bycia innym często nieakceptowanym.

   

Wróciliśmy z kina wzruszeni, ale też z wieloma przemyśleniami.

Wyjazd został  sfinansowany z pieniędzy  z 1% Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „Patrzmy Sercem”.

 

 

 

 

 

 

Zimowe półkolonie na wesoło

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „Patrzmy Sercem”, działające przy naszej szkole, w dniach 12-14.02.2018r zorganizowało zimowe półkolonie dla uczniów naszej szkoły. W zajęciach  brało udział 17 uczniów.

Do atrakcji należały wyjazd do kina, zajęcia plastyczne oraz zajęcia kulinarne.

Dnia 12.02.2018r uczniowie wspólnie z opiekunami wybrali się do kina w Lesznie na film  pt: „ Paddington 2”, historię zabawnego misia , który swoimi przygodami rozbawił nie tylko uczniów, ale również opiekunów. Dostarczył nam wielu wzruszeń oraz uśmiechu na niejednej twarzy.Po filmie czekała na nich niespodzianka , poczęstunek w jednej z restauracji.

Dnia 13.02.20118r  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których każda zajmowała się wypiekiem innego ciasta. Na początku uczniowie zapoznali się z przepisem, przygotowali potrzebne składniki i przybory. Z pomocą nauczycieli uczniowie wyrobili ciasto na babeczki z czekoladą i kokosanki. Po wypieczeniu ciastek i ich wystudzeniu przyszedł czas na ich dekoracje. Nasi uczniowie byli bardzo dumni ze swojej pracy i chętnie przystąpili do degustacji swoich wypieków.

Dnia 14.02.2018r uczniowie spędzili czas bardzo kreatywnie, biorąc udział w warsztatach plastycznych. Prace naszych uczniów można podziwiać w galerii.

Galeria zdjęć - Półkolonie zimowe 2018

 

 

 

 

 

 

XI KONKURS TAŃCA O ,,ZŁOTĄ NUTKĘ”

 

XI Konkurs Tańca o ,,ZŁOTĄ NUTKĘ” odbędzie się 11 kwietnia 2018 roku.

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną ,,Patrzmy Sercem”.

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie,

ul. Marii Konopnickiej 1, 64-000 Kościan.

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 20 MARCA 2018.

 

 

REGULAMIN 

KARTA ZGŁOSZENIA 2018

Czy wiesz że..

  • Wolontariat - pomóż nam
  • OPP możesz przekazać 1% podatku
  • każdy może zostać DARCZYŃCĄ
  • możesz być PARTNEREM

Przekaż 1% swojego podatku z rozliczenia rocznego PIT