2016

ŚWIĄTECZNE MARZENIA...

            Dnia 16 grudnia 2016 roku w naszej szkole gościli uczniowie klasy 3g Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny z Poznania wraz z wychowawcą panią Katarzyną Matuszak. Licealiści zorganizowali akcję świąteczną, której celem było zakupienie prezentów dla dzieci z klasy IV. Koordynatorem podjętych działań była pani Katarzyna Smoczyk. Wcześniej dzieci na zajęciach komputerowych zaprojektowały "listy", w których  przedstawiły się i napisały o swoich wymarzonych zabawkach.

          Zanim uczniowie otrzymali swój prezent musieli odpowiedzieć na pytanie związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dużą niespodzianką było przekazanie naszej szkole dwóch piłek z autografami zawodników klubu piłkarskiego Lech Poznań.

            Uczniowie obu szkół miło spędzili czas rozmawiając ze sobą oraz śpiewając wspólnie kolędy  przy świątecznie przygotowanym stole. 

            Uczniowie klasy IV przekazali licealistom samodzielnie wykonane podziękowania, a uczennice z tej klasy zaśpiewały dla gości kolędę "Przybieżeli do Betlejem".  Podziękowania wręczyła również pani dyrektor Magdalena Żurczak.

            Otrzymane prezenty świąteczne sprawiły dzieciom wielką radość. W końcu były to prezenty, o jakich marzyły.

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI!!!

W dniach 25 i 26 listopada 2016 roku przeprowadziliśmy świąteczną zbiórkę żywności w kościańskich marketach. Organizatorem zbiórki byl BAnk Żywności w Lesznie. Uzbieraliśmy 1501 kg

Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Padurkowi i wolontariuszom z  Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie, Pani  Honoracie Fryder-MIchalczyk i wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 1 w Kościanie i Pani Katarzynie Taciak z Zespołu Szkół nr w Kościanie  i wolontariuszom za SUPER WSPARCIE..

DZIĘKUJEMY!!!!!!

Zebrane produkty zostaną przekazne najbardziej potrzebującym rodzinom.

Sprawozdanie z Wakacji na sportowo

Od 28 do 30 czerwca 2016 r. odbywały się letnie zajęcia dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie „Wakacje na sportowo”. Organizatorami byli: Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie oraz Stowarzyszenie na rzecz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną „Patrzmy sercem”. Wypoczynek został sfinansowany przez PCK oraz uczestników. W zajęciach wzięło udział 25 uczniów. Pierwszego dnia dzieci zostały zapoznane z regulaminem wypoczynku. Po jego akceptacji grupa wyruszyła autokarem do Leszna. W Ciemna 3D dzieci obejrzały film pt. Gdzie jest Dori? Następnie zjadły kanapki i wróciły do Kościana. W środę pogoda pokrzyżowała plany uczestników wypoczynku. Ze względu na deszcz uczniowie zostali w szkole. Pierwszą część wypoczynku zajęły zajęcia sportowe. Rozgrzewka, później zawody i gry zespołowe. Następnie zmęczeni sportem uczniowie obejrzeli film. Część uczniów relaksowała się w sali doświadczania świata. W przerwie seansu odbył się posiłek – grillowane kiełbaski. Po obiedzie druga część filmu. Następnie odbyła się zabawa w kalambury. I tym miłym akcentem zakończył się drugi dzień wypoczynku. 30 czerwca cała ekipa wybrała się na basen. Uczniowie w wodzie spędzili dwie godziny. Po powrocie do szkoły wspólnie przygotowali obiad.

”

Programy 2015 współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Kościana oraz Powiatu Kościańskiego

W roku 2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach na basenie, w sali zabaw Nufrik oraz w wyjeździe do Hermanowa. Przeprowadzenie wyżej wymienionych zadań było możliwe dzięki realizacji projektów: „Wędrówka po zdrowie” „Morsik VII”, „O zdrowie dbamy ruchu nie unikamy” oraz „Poznajemy tajemnice, które kryją nasze piękne okolice”

DajMiSzansę

W ramach projektu DajMiSzansę finansowanego przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu dzieci z klas autystycznych miały okazję uczestniczyć od września do listopada br. w zajęciach z zakresu dogoterapii z udziałem psa Rado rasy goldenretriver i psa Pepe rasy maltańczyk. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów dogoterapii – panią Jadwigę Marcinkowską i panią Patrycję Kuśnierczak. Kiedy w zajęciach uczestniczyły psy Rado i Pepe to dzieci dłużej i chętniej ćwiczyły, a wykonywanie zadania wywołały wiele radości. Zajęcia były bardzo różnorodne. Rado i Pepe to psy o odmiennych temperamentach. Rado spokojny i wyważony, natomiast Pepeenergiczny i chętny do zabawy. Rado pełnił czasami rolę psa zaprzęgowego, a Pepe ,,cyrkowego’’. Psy dostarczyły dzieciom wiele doznań zmysłowych szczególnie w zakresie dotyku.

O zdrowie dbamy, ruchu nie unikamy- zabawy psychomotoryczne w sali zabaw Nufrik

Zabawy psychomotoryczne w sali zabaw Nufrik były dla naszych uczniów, którzy posiadają liczne problemy zdrowotne, sensomotoryczne bardzo dobrą terapią.. Podczas pobytu w sali zabaw dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji dostosowanych do swojego wieku, których nie doświadczają na co dzień. W szkole i w domu nie ma przecież ścian wspinaczkowych, zjeżdżalni czy długich labiryntów. Zabawy w sali zabaw wpłynęły korzystnie na rozwój umiejętności psychoruchowych, zachowanie prawidłowej sylwetki, pomogły w zmniejszeniu problemów sensomotorycznych, rozwinęły zdolność koncentracji uwagi a także poprawiły funkcjonowanie społeczne naszych dzieci.

Poznajemy tajemnice, które kryją nasze piękne okolice

Wyjazd do Hermanowa, miejsca położonego na niezwykle malowniczych nadwarciańskich łąkach oraz wśród lasów Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, okazał się wspaniałą i ciekawą przygodą. W trakcie pobytu w folwarku konnym nasi podopieczni zwiedzili stajnie, odbyli przejażdżkę na koniach oraz bryczkach. Wielką radość sprawiło dzieciom oglądanie i karmienie zwierząt w mini-zoo oraz zabawa na placu zabaw. Nie zabrakło też spaceru po terenie Zerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Był również czas na grę w piłkę oraz ognisko z kiełbaskami.

Słów parę o mieście krasnali...

            W kwietniu 2016 roku rozpoczęła się realizacja projektu Kulturalne pielgrzymowanie. Stowarzyszenie Patrzmy Sercem pozyskało na wszystkie działania fundusze ze Starostwa Powiatowego w Kościanie. Projekt realizowały klasa VI, I, II, III gimnazjum oraz klasa II zawodowa.

            W kwietniu rozpoczęliśmy zbieranie informacji na temat Wrocławia. Poznaliśmy historię tego pięknego miasta. Dowiedzieliśmy się, że w dzisiejszym mieście znajduje się wiele instytucji kulturalnych. Jednak każdy, kto chce zwiedzić Wrocław koniecznie musi zwiedzić ZOO. I tak też uczyniliśmy. Wybraliśmy się tam 13 czerwca. ZOO zrobiło na nas niesamowite wrażanie. Szczególnie spodobało nam się Afrykarium i wybieg dla młodych zwierząt. Następnie udaliśmy się oglądać Wrocławskie Fontanny przy Hali Stulecia. Obiad zjedliśmy na przepięknej Starówce zamieszkałej przez krasnale. Później spacer po rynku i powrót do domu.

            Opiekunami podczas wyprawy były panie: Anna Hordecka, Katarzyna Smoczyk, Monika Kunc, Patrycja Kuśnierczak oraz Renata Skrzypek.

... by poznać Wielkopolskę

            8 czerwca 2016 roku wybraliśmy się do Rogalina. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od długiego spaceru po parku. Od samego początku wrażenie zrobiło na nas skupisko rosnących tam dębów. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć przy Lechu, Czechu i Rusie. Później rokokowy ogród. Następnie zwiedziliśmy rezydencję rodu Raczyńskich. Kolejno odwiedzaliśmy wszystkie pokoje, przez nich zamieszkiwane. Później mieliśmy okazję podziwiać dzieła w galerii obrazów stworzonej przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Tam niebywałym przeżyciem było ujrzenie obrazów Jacka Malczewskiego, twórcy, którego malowidła mogliśmy do tej pory oglądać tylko w podręcznikach. W Rogalinie zobaczyliśmy również powozownię.

            Wyjazd do Rogalina został w znacznej części sfinansowany przez Stowarzyszenie "Patrzmy Sercem".  Rogalin zwiedzały klasy: VI i III gimnazjum.

            Opiekunami podczas rogalińskiej przygody był panie: Anna Hordecka, Zyta Poniży, Katarzyna Smoczyk i Arletta Głowacka.

Zrażanie książką

            Ten projekt realizowany był w naszej szkole już po raz ósmy. W roku szkolnym 2015/2016 dzięki książkom Banzai - Japonia dla dociekliwych Zofii Fabjanowskiej-Micyk oraz Baśniom japońskim uczniowie poznali kulturę Japonii. W wyprawie do Kraju Kwitnącej Wiśni zabrały nas również komiksy. Podczas kilkunastu dni z tymi lekturami odkrywaliśmy życie naszych rówieśników z Azji. Porównywaliśmy swoją kulturę do kultury japońskiej. Na zajęciach artystycznych i technice tworzyliśmy obrazy z Japonią w tle. Podczas przyrody i biologii zdobywaliśmy informacje na temat fauny i flory tego kraju. Charakteryzowaliśmy baśnie japońskie, porównywaliśmy je również z europejskimi. Jak co roku, braliśmy udział w konkursie plastycznym oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem.

            Projekt realizowały klasy szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Poszczególnymi grupami opiekowały się panie: Patrycja Kuśnierczak, Zyta Poniży, Aleksandra Naskręt-Tomczak.

Autorkami projektu są panie Anna Hordecka oraz Katarzyna Smoczyk.

            Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz Urząd Miasta Kościana.

Czy wiesz że..

  • Wolontariat - pomóż nam
  • OPP możesz przekazać 1% podatku
  • każdy może zostać DARCZYŃCĄ
  • możesz być PARTNEREM

Przekaż 1% swojego podatku z rozliczenia rocznego PIT