2015.

Programy 2015 współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Kościana oraz Powiatu Kościańskiego

W roku 2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach na basenie, w sali zabaw Nufrik oraz w wyjeździe do Hermanowa. Przeprowadzenie wyżej wymienionych zadań było możliwe dzięki realizacji projektów: „Wędrówka po zdrowie” „Morsik VII”, „O zdrowie dbamy ruchu nie unikamy” oraz „Poznajemy tajemnice, które kryją nasze piękne okolice.”

Odkrywanie kultury ze Stowarzyszeniem Patrzmy Sercem 2015

Stowarzyszenie Patrzmy Sercem szczególną wagę przykłada do zaangażowania dzieci we wszelką działalność kulturalną. Dlatego też uczniowie w roku 2015 zaangażowani byli w programy Zarażanie książką, Przystanek kultura. Fundusze na realizację poszczególnych zadań Stowarzyszenie otrzymało od Burmistrza Miasta Kościana oraz Starostwa Powiatowego w Kościanie.
Zarażanie książką to projekt realizowany w naszej szkole już po raz siódmy. W tym roku uczniowie dzięki reportażom Martyny Wojciechowskiej Dzieciaki świata oraz Zwierzęta świata poznawały nieznane dotąd kultury. W wyprawie na fascynujące kontynenty zabrała uczniów również Nela. Podczas kilkunastu dni z tymi lekturami dzieci przede wszystkim odkrywały życie mieszkańców Afryki i Azji. Porównywali swoją kulturę do kultury rówieśników z tych kontynentów. Na zajęciach artystycznych i technice tworzyły trójwymiarową mapę. Wykonywali biżuterię, którą noszą Etiopki. Podczas przyrody i biologii uczniowie odkrywali faunę i florę poznanych kontynentów. Na zajęciach języka polskiego stawali się reporterami.
Fundusze na realizację tego zadania Stowarzyszenie otrzymało ze Starostwa Powiatowego w Kościanie.
Kolejne kulturowe przedsięwzięcie odbyło się dzięki Burmistrzowi Miasta Kościan, który współfinansował to zadanie. To program Przystanek kultura, który pozwolił dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną odkrywać kulturę. To projekt, dzięki któremu nasi podopieczni mogli zwiedzić Poznań. Dzieci miały okazję wziąć udział w interaktywnej lekcji w Rogalowym Muzeum Poznania. Wypiekały rogale. Przy okazji poznawały historię Poznania opowiedzianą gwarą. Kolejnym niepowtarzalnym przeżyciem była wędrówka historyczna w Muzeum Bramy Poznania ICHOT. Wszystkim podobał się również spacer ulicami Poznania. Jak co roku uczniowie byli w również w kinie. Kinomani oglądali filmy w Cinema 3D w Lesznie. Następnie dzielili się z nami refleksjami na temat obejrzanego dzieła.

Poznajemy tajemnice, które kryją nasze piękne okolice

Wyjazd do Hermanowa, miejsca położonego na niezwykle malowniczych nadwarciańskich łąkach oraz wśród lasów Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, okazał się wspaniałą i ciekawą przygodą. W trakcie pobytu w folwarku konnym nasi podopieczni zwiedzili stajnie, odbyli przejażdżkę na koniach oraz bryczkach. Wielką radość sprawiło dzieciom oglądanie i karmienie zwierząt w mini-zoo oraz zabawa na placu zabaw. Nie zabrakło też spaceru po terenie Zerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Był również czas na grę w piłkę oraz ognisko z kiełbaskami. Bliskość przyrody, malownicze tereny, sprawiły że pobyt w Hermanowie był dla naszych uczniów czasem krótkiego ale jakże radosnego i dynamicznego wypoczynku. Cieszy nas, że mogłyśmy z naszymi podopiecznymi przebywać w tak pięknym miejscu. Wspaniale było patrzeć na radosne twarze naszych uczniów.

O zdrowie dbamy, ruchu nie unikamy- zabawy psychomotoryczne w sali zabaw Nufrik

Zabawy psychomotoryczne w sali zabaw Nufrik były dla naszych uczniów, którzy posiadają liczne problemy zdrowotne, sensomotoryczne bardzo dobrą terapią.. Podczas pobytu w sali zabaw dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji dostosowanych do swojego wieku, których nie doświadczają na co dzień. W szkole i w domu nie ma przecież ścian wspinaczkowych, zjeżdżalni czy długich labiryntów. Zabawy w sali zabaw wpłynęły korzystnie na rozwój umiejętności psychoruchowych, zachowanie prawidłowej sylwetki, pomogły w zmniejszeniu problemów sensomotorycznych, rozwinęły zdolność koncentracji uwagi a także poprawiły funkcjonowanie społeczne naszych dzieci. To przestrzenne i pełne niespodzianek miejsce wyzwalało dużo radości, pomogło pokonać lęki dzieci (w końcu zjazd z wysokiej zjeżdżalni, to dla dziecka nie lada wyczyn!), przyczyniło się do rozwoju twórczych aktywności naszych podopiecznych a także rozwinęło umiejętność współpracy w grupie.

„Morsik VII

- cykl zajęć z elementami korektywy, integracji sensorycznej oraz treningu aktywności motorycznej w wodzie.
Cykl zajęć „Morsik VII” upowszechnił i propagował aktywność ruchową, kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej (w tym z autyzmem). Pozwolił wszczepić pozytywne wzorce przyjemnego i zdrowego spędzania czasu wolnego, przyczynił się do poprawy sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży wykorzystując środowisko wodne do korekcji wad postawy, stymulowania prawidłowej siły mięśni i ich napięcia oraz poprawy ogólnej wydolność organizmu. Ćwiczenia w wodzie były też przyjemnym sposobem na zwiększenie komfortu sensorycznego i zrzucenie zbędnych kilogramów.

DajMiSzansę

W ramach projektu DajMiSzansę finansowanego przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu dzieci z klas autystycznych miały okazję uczestniczyć od września do listopada br. w zajęciach z zakresu dogoterapii z udziałem psa Rado rasy goldenretriver i psa Pepe rasy maltańczyk. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów dogoterapii – panią Jadwigę Marcinkowską i panią Patrycję Kuśnierczak. Kiedy w zajęciach uczestniczyły psy Rado i Pepe to dzieci dłużej i chętniej ćwiczyły, a wykonywanie zadania wywołały wiele radości. Zajęcia były bardzo różnorodne. Rado i Pepe to psy o odmiennych temperamentach. Rado spokojny i wyważony, natomiast Pepeenergiczny i chętny do zabawy. Rado pełnił czasami rolę psa zaprzęgowego, a Pepe ,,cyrkowego’’. Psy dostarczyły dzieciom wiele doznań zmysłowych szczególnie w zakresie dotyku. Kontakt z psem to rodzaj terapii, która pozytywnie wpływa na samopoczucie, przynosi radość i uśmiech na twarzach dzieci. U dzieci można było zauważyć pozytywne rezultaty wprowadzenia zajęć z psem. Pies terapeuta spełnił rolę łącznika pomiędzy dzieckiem a nauczycielem i pozwolił na realizację następujących celów: przełamanie bariery lęku przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, wydłużanie koncentracji uwagi, podejmowanie różnych form działań ruchowych w obecności psai w kontakcie z nim, nauka relaksacji w obecności psa, wyciszenie (bezpieczne przytulanie się do psa, głaskanie go), wykonywanie czynności porządkowych w kontakcie z psem, kształtowanie umiejętności naśladowczychdzieci, szczególnie czynności wykonywanych przez psa.
Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach prowadzonych metodą Weroniki Sherborne z elementami muzykoterapii. Zajęcia prowadzone były przez panią Ewę Hertmanowską. Podczas zajęć zostały wykorzystane ćwiczenia prowadzące do poznania siebie i własnego ciała, pomagające zdobyć pewność siebie i budować poczucie bezpieczeństwa w swoim otoczeniu oraz ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracę z partnerem. Wspólne zabawy pomogły dzieciom w nabraniu przekonania, że ćwiczenia wykonywane z drugim człowiekiem mogą być przyjemne i dostarczać wielu pozytywnych emocji. Zajęcia prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego miały stała strukturę, ale poszczególne spotkania zostały zróżnicowane pod względem treści, w zależności od potrzeb uczestników. Uczniowie uczestniczyli też w cyklicznych zajęciach z zakresu integracji sensorycznej prowadzonych przez panią Anię Michalak.
Uczestnicy terapii metodą integracji sensorycznej poprawiali jakość odbierania, przesyłania i organizowania bodźców. Uczyli się odbierania kontrolowanej liczby bodźców sensorycznych, a w szczególności przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych. Wzmacniali swoje poczucie wartości poprzez pozytywne motywowanie. Usprawniali rozwój ruchowy, umiejętność uczenia się i funkcjonowania społecznego. Usprawnione zostały skomplikowane procesy takie jak koordynacja ruchowa, planowanie ruchu, percepcja słuchowa czy wzrokowa, mowa, czytanie, pisanie czy liczenie. Na zajęciach integracji sensorycznej uczniowie wykonywali następujące ćwiczenia (w zależności od postawionej diagnozy): ćw. ogólnousprawniające, ćw. równoważne, ćw. rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową, ćw. kształtujące prawidłowy chwyt, ćw. grafomotoryczne, stymulacja czucia głębokiego, niwelowanie nadwrażliwości/podwrażliwości sensorycznej, terapia niepożądanych zachowań (agresji, autostymulacji), kształtowanie schematu ciała, przekraczanie linii środkowej ciała. Uczestnicy projektu nabyli umiejętności radzenia sobie z własnym ciałem, adaptowania się do otoczenia, rozwinęły się komunikacyjnie oraz nastąpiło wygaszanie nieprawidłowych zachowań utrudniających adaptacje społeczną.

PÓŁKOLONIE WAKACJE NA SPORTOWO

W dniach od 29.06.2015r. do 03.07.2015r. odbyły się „WAKACJE NA SPORTOWO” organizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „PATRZMY SERCEM” dla dzieci i młodzieży – uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Konopnickiej w Kościanie. Celem programu było przede wszystkim promocja zdrowego i sportowego sposobu spędzania wolnego czasu poprzez rozwijanie różnych umiejętności i cech niezbędnych do odpowiedzialnego funkcjonowania wśród rówieśników.
Pierwszego dnia byliśmy na Miejskim Basenie gdzie korzystaliśmy z wodnych atrakcji. Mogliśmy pływać, grać w wodną siatkówkę, korzystać ze zjeżdżalni lub jacuzzi.
Drugiego dnia uczestnicy półkolonii wybrali się do Leszna do kina Cinema City na film pt. ”Minionki”. Po seansie poszliśmy do McDonalda na pyszny posiłek. Odbyły się warsztaty artystyczne. Dzieci i młodzież miały możliwość własnoręcznie przygotować biżuterię z koralików. Po zajęciach uczniowie upiekli gofry, które przyrządzili na mnóstwo sposobów – z bitą śmietaną, owocami, dżemem i cukrem pudrem.
Trzeciego dnia braliśmy udział w,, Dniu sportu”. Zabawy które nam towarzyszyły to zabawa „Geografia ciała”, zabawa „Wyścig numerków”, gra „W dwa ognie”, tor przeszkód, zabawa „Traf do bramki”, zabawa „Rzuć do celu”. Na koniec przygotowaliśmy wspólnie z dziećmi pyszne kruche ciasteczka.
Czwarty dzień był znów pełen atrakcji wyjechaliśmy bowiem do „Deli Parku” w Trzebawiu Oglądaliśmy prehistoryczne zwierzęta, gigantyczne owady. Zwiedziliśmy Park miniatur i Mini Zoo. Następnie braliśmy udział w Interaktywnym Placu Zabaw oraz spróbowaliśmy swoich sił w Podniebnej Eko-Wiosce.
Piątego dnia byliśmy w szkole gdzie odbyły się warsztaty plastyczne. Zabawy odbyły się na boisku szkolnym. Dzieci malowały kolorową kredą , robiły biżuterię z koralików, malowały plakaty farbami. Chętni uczestnicy piekli gofry. W ten ostatni dzień ,,Wakacji na sportowo” wspólnie spożywaliśmy smaczne gofry z owocami i bitą śmietaną. Podsumowaliśmy tegoroczne wakacje , dzieci wypowiadały się co najbardziej im się podobało.

PÓŁKOLONIE „WAKACJE W MIEŚCIE TEŻ SĄ FAJNE”

Półkolonie Wakacje w mieście tez są fajne trwały 5 dni, rozpoczęły się 29 czerwca i zakończyły 3 lipca. Zostały one dofinansowane przez WOJEWODĘ WIELKOPOLSKIEGO. W półkoloniach uczestniczyła 7 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zaplanowanymi atrakcjami były wyście do klubu Nufrik, Nenufar, Ranczo u Martina, na basen, a także wyjazd do Poznania do kina. Uczestnicy przechodzili spod szkoły do zaplanowanych atrakcji i każdorazowo wracali na miejsce zbiórek, aby odebrali ich rodzice.
Pierwszego dnia atrakcją była sala zabaw dla dzieci Nufrik. O 8 rano uczestnicy zebrali się pod szkołą i przeszli do sali zabaw. Dzieci mogły skorzystać z czteropoziomowej konstrukcji z przeszkodami, basenu z kulkami oraz trampolin. Zabawy odbywały się pod nadzorem i z pomocą opiekunów. Zorganizowano przerwę z poczęstunkiem dla uczestników. Na koniec dnia dzieci zjadły ciepły dwudaniowy posiłek. O godzinie 14 wrócili do szkoły, na miejsce zbiórek, skąd zostali odebrani przez rodziców.
Drugiego dnia zorganizowano wyjazd do Poznania, grupa zebrała się na dworcu PKP w kościanie i po godzinie 8.00 nastąpił wyjazd. Uczestnicy mieli okazję odbyć podróż pociągiem. Najpierw uczestnicy udali się do Multikina na film Minionki, następnie na godzinę 12.00 udali się na rynek poznański, aby obejrzeć jedną z atrakcji turystycznych miasta- bodzące się koziołki. Po atrakcjach grupa udała się na odpoczynek i posiłek do Baru Spaghetti Piccolo. Po posiłku dzieci i opiekunowie udali się na dworzec PKP i pociągiem wrócili do Kościana na dworzec, na godzinę 16 skąd odebrali ich rodzice.
Trzeciego dnia atrakcją była wizyta na Ranczu u Martina. Grupa o godzinie 8.00 przeszła z punktu zbiórek do miejsca docelowego, po czym nastąpił odpoczynek i poczęstunek dla uczestników. Grupa została podzielona i w dwóch turach jechała bryczką po okolicznych lasach, ciesząc się urokami natury. Podczas gdy jedna część grupy była na wycieczce, pozostali zwiedzali stadninę, poznawali zwierzęta na farmie. Po powrocie uczestnicy mogli jechać kucem, towarzyszyła im kolejna atrakcja dnia, Indianin z którym każdy mógł zrobić sobie zdjęcie. Po wyczerpujących zajęciach, zorganizowano ognisko, gdzie dla każdego piekła się kiełbaska. Uczestnicy zjedli posiłek i o 14.00 wrócili do miejsca zbiórki, skąd zostali odebrani.
Czwartego dnia odbyło się wyjście do klubu Nenufar, parku rekreacyjnego, w którym znajdują się makiety znanych miejsc na świecie, miniatury domków z bajek, wodny plac zabaw, nowoczesne place zabaw. Grupa przeszła z miejsca zbiórek o godzinie 8.00 do miejsca docelowego, gdzie mieli czas na odpoczynek i poczęstunek przed zabawą. Uczestnicy mieli okazję korzystać z każdej atrakcji parku, a także bawić się wspólnie z opiekunami, w zabawy dowolne i integracyjne. Na koniec dnia dzieci zjadły ciepły posiłek i wróciły na miejsce zbiórki na godzinę 14.00.
Ostatniego dnia półkolonii zorganizowane zostało wyjście na basen, uczestnicy przeszli z miejsca zbiórek o godzinie 8.00 na krytą pływalnię. Po przygotowaniach mogli korzystać z kompleksu basenowego, dużego basenu, zjeżdżalni, jacuzzi. Wszystkie zabawy we wodzie odbywały się pod nadzorem opiekunów i ratowników. Uczestnicy korzystali z asortymentu basenowego (piłki, koła dmuchane, makarony piankowe, deski) brali udział w zorganizowanych przez opiekunów zabawach. Po wyjściu z basenu uczestnicy mogli zjeść ciepły posiłek. Na 14.00 grupa udała się na miejsce zbiórek.

Dnia Dziecka pt. "To nie retro, to nie rock ale za to country show".

3 czerwca 2015r. odbył się w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie Festyn z okazji Dnia Dziecka pt. "To nie retro, to nie rock ale za to country show".
Organizatorem Festynu było Stowarzyszenie dla Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną "Patrzmy Sercem", które otrzymało dotację z budżetu Powiatu Kościańskiego oraz indywidualnych sponsorów. Głównym celem zabawy było wdrażanie uczniów do rekreacji oraz czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i sportowym szkoły. Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych zadaniach. Program imprezy zawierał różnorodne formy konkursów muzyczno - taneczno - ruchowych oraz warsztatów. Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zabawie tanecznej, której towarzyszyły konkursy min. Na dzikim zachodzie, Poszukiwanie złota, W stępie, kłusie i galopie, Konkurs tańca w stylu country, Na rogi byka czyli mistrz lasso, Hej kowboje na koń oraz konkurs najładniejszej kowbojki i najładniejszego kowboja. Uczestnicy otrzymali liczne upominki. Na boisku szkolnym rozegrano grę zespołową - piłkę nożną, dla chłopaków z klas gimnazjalnych i zawodowych, którzy rywalizowali o Złotą Gwiazdę Szeryfa. Zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rękodzielnicze dla uczniów klas gimnazjalnych, klas PP i szkoły zawodowej. Były to min. warsztaty decoupage, zdobienia papieru pergaminowego, scrapbookingu oraz stolarskie, na których uczniowie wykonywali ozdobne notatniki. Warsztaty miały na celu rozwinąć zainteresowania uczniów, doskonalić sprawność manualną oraz stworzyć możliwości wyrażania siebie poprzez wyroby rękodzielnicze. Imprezami towarzyszącymi podczas festynu było przebranie w stylu country wszystkich uczestników. Organizatorzy zapewnili słodki poczęstunek oraz posiłek dla wszystkich uczestników festynu.

Ferie zimowe na sportowo

W wakacjach zimowych na sportowo zorganizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „Patrzmy sercem” w roku szkolnym 2014/2015 uczestniczyło 18 dzieci. Program ferii był dla dzieci pełen atrakcji.
W poniedziałek cała grupa wybrała się na kościański basen gdzie pływaliśmy, nurkowaliśmy, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalni i korzystaliśmy z dobrodziejstw krytego basenu. Po harcach w wodzie zjedliśmy drożdżówki i wróciliśmy do domów.
We wtorek odbyliśmy długą pieszą wycieczkę na kościańską Wieżę Ciśnień gdzie z samej góry mogliśmy podziwiać widoki na nasze piękne miasto. We wieży znajdują się również ścianki do wspinaczki z której można skorzystać przy asekuracji osoby dorosłej. W drodze powrotnej poszliśmy do miejskiego parku skorzystać z atrakcji na placu zabaw oraz szukaliśmy skarbu sprytnie schowanego przez nasze Panie. Po powrocie do szkoły czekała na nas ciepła herbata i pyszne rurki z kremem zrobione przez nasze Panie w szkole.
Środę spędziliśmy w szkole na tworzeniu małych i dużych dzieł z kolorowej masy solnej oraz na rozgrywkach w gray planszowe. Uczestnicy przygotowali różnego rodzaju kolorowe desery oraz zwierzątka. Po zajęciach zjedliśmy pyszny obiad na który Panie zaserwowały naleśniki z dżemem i czekoladą.
Czwartek upłynął nam na seansie w kinie. Oglądaliśmy film pt.”Baranek Shaun- Latawiec”. Po kinie kto chciał mógł zamówić zestaw w McDonaldzie.
W ostatni dzień naszych wakacji na sportowo spędziliśmy na zabawach sportowych na sali gimnastycznej. Mogliśmy wykazać się szybkością, zwinnością i celnością rzutów. Robiliśmy również plakat o tematyce wakacyjnej a także zjedliśmy pyszny obiad przygotowany przez nasze Panie. Sami też w tym dniu przygotowaliśmy desery które okazały się być tak pyszne że zniknęły zaraz po ich zrobieniu. Szkoda że ten czas minął tak szybko.

Świąteczna paczka

7 grudnia dzieci z najuboższych rodzin otrzymały świąteczne upominki. Dzięki akcji uczniowie otrzymali: ubrania, zabawki, słodycze, przybory szkolne. W świątecznej paczkę włączyli się nauczyciele , którzy zasponsorowali upominki bożonarodzeniowe.

Czy wiesz że..

  • Wolontariat - pomóż nam
  • OPP możesz przekazać 1% podatku
  • każdy może zostać DARCZYŃCĄ
  • możesz być PARTNEREM

Przekaż 1% swojego podatku z rozliczenia rocznego PIT