2013.

Wakacje na sportowo!!!

W dniach od 01.07.13 do 05.07.13 odbyły się WAKACJE NA SPORTOWO organizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną PATRZMY SERCEM dla dzieci i młodzieży – uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Konopnickiej w Kościanie.
Celem programu było przede wszystkim promocja zdrowego i sportowego sposobu spędzania wolnego czasu poprzez rozwijanie różnych umiejętności i cech niezbędnych do odpowiedzialnego funkcjonowania wśród rówieśników.
Pierwszego dnia odbyły się warsztaty artystyczne. Dzieci i młodzież miały możliwość własnoręcznie przygotować biżuterię z koralików. Po zajęciach uczniowie upiekli gofry, które przyrządzili na mnóstwo sposobów – z bitą śmietaną, owocami, dżemem i cukrem pudrem.
Drugiego dnia byliśmy na Miejskim Basenie gdzie korzystaliśmy z wodnych atrakcji. Mogliśmy pływać, grać w wodną siatkówkę, korzystać ze zjeżdżalni lub jacuzzi.
Trzeciego dnia wyjechaliśmy na jezioro do Dębca. Tam na dzieci czekało mnóstwo atrakcji – kąpiele wodne, gry i zabawy nad jeziorem, pływanie kajakami i rowerami wodnymi..
Kolejnego dnia byliśmy w NENUFARZE Wiosce Pirackiej gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji. Płynęliśmy tratwą w poszukiwaniu pirata Pierdzisława, szukaliśmy skarbu zgodnie ze wskazówkami i mapą, odwiedziliśmy Świat Bajek, a na sam koniec naszej pirackiej przygody potańczyliśmy w rytm pirackich piosenek i upiekliśmy kiełbaski przy ognisku.
Piątego dnia uczestnicy półkolonii wybrali się do Leszna do kina Cinema City na film pt. Uniwersytet Potworny. Po seansie poszliśmy do McDonalda na pyszny posiłek. Ostatnią atrakcją wakacyjnych półkolonii były zabawy zręcznościowe w Parku Linowym Tarzan w Lesznie.

Warsztatowo – zabawowo, zróbmy to i owo

29 maja 2013r. odbył się w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie festyn z okazji Dnia Dziecka pt. Warsztatowo – zabawowo, zróbmy to i owo. Organizatorem festynu było Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną Patrzmy Sercem, które otrzymało na ten cel dotację z budżetu Powiatu Kościańskiego oraz indywidualnych sponsorów.
Głównym celem zabawy było wdrażanie uczniów do rekreacji oraz czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i sportowym szkoły. Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych dla nich zadaniach. Program imprezy zawierał różnorodne formy konkursów muzyczno - taneczno – ruchowych oraz warsztatów.
Na boisku szkolnym rozegrano grę zespołową – piłkę nożną dla uczniów klas gimnazjalnych i zawodowych. Zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe.
Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zabawie tanecznej, której towarzyszyły konkursy (m.in.: w poszukiwaniu zaginionego przedmiotu, sztafeta taneczna, tańce – przebierańce, jajeczna impreza, kolorowy sznur, modny ciuszek) z licznymi nagrodami.
Zorganizowane i przeprowadzone konkurencje sportowe i konkursy pokazały uczestnikom, że należy przestrzegać zasad zdrowej rywalizacji i kulturalnego dopingu.
W ramach festynu odbyły się także warsztaty rękodzielnicze dla uczniów klas gimnazjalnych, klas Przysposabiających do Pracy oraz zawodowych, które wzbudziły wśród młodzieży duże zainteresowanie. Były to m.in.: zajęcia z wyrobu biżuterii, na których uczennice wykonywały bransoletki metodą makramy. Natomiast podczas warsztatów stolarskich uczniowie wykonywali ozdobne notatniki oraz pomoce matematyczne z drewna dla klas najmłodszych.
Powyższe zajęcia miały na celu rozwinąć zainteresowania uczniów, doskonalić sprawność manualną oraz stworzyć możliwości wyrażania siebie poprzez wyroby rękodzielnicze.
Imprezami towarzyszącymi podczas festynu było malowanie dzieciom twarzy przez nauczycieli naszej szkoły.
Organizatorzy zapewnili poczęstunek dla wszystkich uczestników festynu. Uczniowie posilili się ciastem, kiełbaską z musztardą i bułką, bananem i sokiem owocowym.

Czterdzieści lat minęło

Od 4 lutego do 30 kwietnia 2013r. Stowarzyszenie realizowało warsztaty edukacyjno- terapeutyczne pt. Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień , w efekcie których powstał folder z okazji jubileuszu 40- lecia Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie.
Projektem objęci zostali uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, którzy podczas jego realizacji mieli okazję uczestniczyć w warsztatach fotograficznych, redagowania tekstów, wycieczkach preorientacyjnych oraz co najistotniejsze, w efekcie końcowym wydać folder przedstawiający życie szkoły, specyfikę jej funkcjonowania oraz ofertę edukacyjną, z której można korzystać w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Kościanie.
Podczas warsztatów uczniowie przełamywali swoje bariery interpersonalne, gromadzili informacje dotyczące szkoły, tworzyli treści o jej historii oraz o obecnej ofercie edukacyjnej i specjalistycznych zajęciach odbywających się w Zespole Szkół. Młodzież wykonywała zdjęcia, przeprowadzała wywiady z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz poznała pracę fotografa i grafika komputerowego.
Wydanie folderu miało również na celu promowanie szkoły i przekazanie społeczności lokalnej informacji o formach pomocy i wsparcia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku. Folder ten stał się jednocześnie formą upamiętnienia jubileuszu 40-lecia działalności placówki, jak również informatorem dla rodziców, opiekunów czy innych placówek współpracujących z Zespołem Szkół im. M. Konopnickiej.
Projekt został współfinansowany przez Powiat Kościański, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie oraz Radę Rodziców Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej. Dzięki tej owocnej współpracy uzyskaliśmy zadowolenie młodzieży naszej szkoły z uzyskanych osiągnięć wynikających z zaangażowania podczas tworzenia i zbierania materiałów do stworzenia folderu.
Zmotywowaliśmy uczniów do aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz przyczyniliśmy się do wzrostu poczucia ich własnej wartości, poprzez możliwość samorealizacji w istotnej sprawie dla szkoły, jaką są obchody jubileuszu jej 40- lecia.
Zbudowaliśmy szacunek do mienia szkoły, nauczycieli i społeczności uczniowskiej, wypromowaliśmy naszą placówkę na zewnątrz oraz poinformowaliśmy społeczność lokalną o ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Kościanie.

Czy wiesz że..

  • Wolontariat - pomóż nam
  • OPP możesz przekazać 1% podatku
  • każdy może zostać DARCZYŃCĄ
  • możesz być PARTNEREM

Przekaż 1% swojego podatku z rozliczenia rocznego PIT