2010.

W pogoni za kulturą

Od 1 lutego do 30 października 2010 r. Stowarzyszenie realizowało program W pogoni za kulturą II. Na realizację zadania Urząd Miasta Kościana przyznał 2500 zł. Dzięki niemu uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat filmu i teatru. Nabyli również umiejętności praktycznych takich, jak: rezerwacja biletów, zamawianie autokaru, sprawdzanie rozkładu jazdy. Poza tym ważne W pogoni za kulturą II były wyjazdy: 

  • do kina trójwymiarowego na Alicję w Krainie Czarów,
  •  na turniej w kręgle, 
  • na lekcję muzealną w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu: I grupa Tkactwo, II grupa Wyspa Wielkanocna
  • samodzielne wykonywanie prostych ćwiczeń korekcyjnych w wodzie (prostych ruchów rękoma i nogami,
  • ćwiczeń oddechowych, opanowanie podstawowych wzorców ruchowych w leżeniu na plecach i brzuchu)
  • do Teatru Muzycznego w Poznaniu na Anię z Zielonego Wzgórza

Jeśli zdrowo, to tylko na sportowo!!!

W czerwcu 2010 roku po raz drugi w dziejach naszej szkoły odbyły się wakacyjne zajęcia dla uczniów. W sportowych wakacjach wzięło udział 22 dzieci. Pierwszy dzień uczniowie spędzili w Klubie Nenufar. Tam odbyli podróż dookoła świata. Ich przewodnikami byli piraci. Podczas wyprawy uczestnicy poszukiwali skarbów. Na koniec dnia odbyło się Mini Disco Show. Drugiego dnia dzieci spędziły czas na basenie . Tam uczyli się pływać. Trzeciego dnia dzieci były w kinie Plaza. Ostatni dzień wakacji uczniowie spędzili Racocie. Odbyły się zajęcia sportowe. Dzieci uczestniczyły w następujących konkurencjach: przeciąganie liny, tor rowerowy, tenis stołowy, wyścigi rzędów. Na koniec wspólne śpiewy przy ognisku i pieczenie kiełbasek. Dziećmi opiekowali się nauczyciele Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej.

Morsik czyli cykl zajęć sportowo-rekreacyjnych 

Kolejnym programem realizowanym dzięki dotacji z Urzędu Miasta w Kościanie było przedsięwzięcie zatytułowane MORSIK II, cykl zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Na ten program Stowarzyszenie pozyskało 2000 zł. Zajęcia objęły 30 godzin. Pierwszy cykl odbył się od kwietnia do czerwca, drugi natomiast od września do grudnia. Podczas dwugodzinnych spotkań na basenie dzieci ćwiczyły, grały i bawiły się w wodzie. Poza tym ważnym elementem MORSIKA II było oswajanie z wodą tych dzieci, które po raz pierwszy miały okazję być na pływalni.

A to Polska właśnie to wyjazd rehabilitacyjny

W dniach od 11 do 14 maja 2010 r. Stowarzyszenie realizowało projekt pt. A to Polska właśnie wyjazd rehabilitacyjno-turystyczny. Uczestniczyło w nim 28 dzieci i młodzieży z lekką niepełnosprawnością umysłową z powiatu kościańskiego. Miejscem wykonania zadania był Gdańsk, Gdynia i Hel. Młodzież podczas wycieczki poznała zabytki i przyrodę Trójmiasta. Dotację do wyjazdu w wysokości 560 zł. Stowarzyszenie pozyskało ze Starostwa Powiatowego w Kościanie.

Tańcz, śpiewaj i baw się dobrze Festyn z okazji Dnia Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2010 r. w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej odbył się festyn zatytułowany Tańcz, śpiewaj i baw się. Fundusze w wysokości 770 zł na zabawę pozyskano ze Starostwa Powiatowego w Kościanie. Podczas Dnia Dziecka odbyły się konkurencje sportowe, tj. tor przeszkód, mecz piłki nożnej. Poza tym dzieci mogły wziąć udział w konkursie karaoke, malowaniu twarzy. Podziwiano również pokaz tańca. Podczas festynu odbył się również słodki poczęstunek.

Zarażanie książką 2010

          Zarażanie książką trwało od 30 kwietnia do 21 maja 2010 r. W tym roku uczniowie poznawali książkę Łukasza Wierzbickiego pt. Afryka Kazika. W akcji wzięło udział 100 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas zarażania dzieci czytały i interpretowały lekturę na wszystkich przedmiotach szkolnych. Na języku polskim opowiadały książkę, sporządzały przepis kulinarny na zupę afrykańską, opracowywały plan odtwórczy, pisały kartkę z podróży. Starsze klasy zajęły się reportażem oraz listem z podróży. Poza tym na zajęciach humanistycznych młodzież przygotowała plakaty, które przedstawiały poszczególne plemiona afrykańskie. Na zajęciach z matematyki i fizyki dzieci rozwiązywały zadania związane z pokonywaniem drogi. Poza tym pani Monika Kunc przeprowadziła konkurs pt. Żeby przemierzać świat, trzeba matematykę znać. Na zajęciach z przyrody i geografii uczniowie poznawali faunę i florę Afryki. Następnie przygotowywali plakaty przedstawiające afrykańskie tereny i zwierzęta. Podczas zajęć z plastyki i techniki uczniowie wykonali mapę kontynentu z zaznaczoną trasą Kazimierza Nowaka. Uczniowie klas edukacyjno-terapeutycznch zaaranżowali wioskę afrykańską. Klasa I pp wykonała chatę afrykańską. Podczas godzin z wychowawcą młodzi ludzie zostali zapoznani z obecną sytuacja Afrykańczyków. Poza tym młodzież dowiedziała się, w jaki sposób można wspomóc ludzi mieszkających w Afryce. Kolejną ważną nauką dla podopiecznych stały się warsztaty dotyczące bezpiecznej jazdy rowerem oraz lekcja Neseser turysty, czyli jak przygotować się do rajdu rowerowego.
11 maja 2010 r. 30 uczniów spotkało się z Łukaszem Wierzbickim. Poranek literacki miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie.
Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się Turniej o medal Kazika, podczas którego uczniowie zmagali się w wielu konkurencjach intelektualnych i sportowych. 13 maja 2010 r. wszyscy obejrzeli przedstawienie pt. Afryka Kazika. Impreza przygotowana była przez Zespół Szkół nr 4 w Kościanie. Przed spektaklem przeprowadzono quiz literacki. Następnie (17 maja) dziennikarze gazetki szkolnej przygotowali artykuł, który ukaże się w październikowym numerze Wszystko o wszystkim.

Konkurs tańca o Złotą nutkę

          16 lutego 2010 po raz trzeci odbył się Konkurs tańca o Złotą nutkę.Wzięło w nim udział 180 osób z różnych placówek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, znacznym i umiarkowanym.
Atrakcją dodatkową był występ profesjonalnej pary tanecznej, zespołu ludowego oraz występ wokalno instrumentalny nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych.
Zespoły które zdobyły pierwsze miejsce otrzymały złotą nutkę, dyplom, medale, nagrody indywidualne i grupowe. Każdy zespół otrzymał dyplom, medale oraz nagrody grupowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek.(Koszt imprezy to 5000 zł)

Zostań mistrzem własnego wizerunku

          Przygotowanie do spotkania z pracodawcą jest niezmiernie trudnym zadaniem. Tym bardziej sprawia ono trudności osobom z niepełnosprawnością umysłową. Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych specjalnych co roku stają przed problemem zaprezentowania własnej osoby przyszłemu pracodawcy. Mimo licznych zajęć proponowanych uczniom podczas edukacji w trzyletniej szkole zawodowej, autoprezentacja jest dla nich zadaniem bardzo trudnym do wykonania. Problemem jest nie tylko przedstawienie własnej osoby. Okazuje się bowiem, że samo przygotowanie cv i listu motywacyjnego jest olbrzymim wyzwaniem dla naszych uczniów. Wychodząc naprzeciw tym problemom stworzyliśmy projekt pt. Zostań mistrzem własnego wizerunku. W roku szkolnym 2009/2010 (od 15 marca do 28 maja) jego beneficjentami stali się uczniowie III klasy gimnazjum, I zawodowej oraz klasy I i II pp. Łącznie w programie wzięło udział 53 osoby. Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się, że w czasie osobistego spotkania z pracodawcą można najpełniej i najlepiej zaprezentować swoją kandydaturę. Można też popełnić najwięcej błędów, które wpłyną negatywnie na ocenę kandydata przez pracodawcę. Uczniowie spotkali się z psychologiem i doradcą zawodowym. Ci pomogli im dokonać bilansu umiejętności. Dzięki temu beneficjenci odkryli swoje atuty. W kolejnych częściach realizacji projektu, młodzież przygotowała się do profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej. Częścią warsztatów było przygotowanie własnego portfolia, w skład którego weszły: cv oraz list motywacyjny. W ramach projektu został przeprowadzony konkurs na najlepiej napisane cv i list motywacyjny.
Zajęcia objęły:
- Warsztaty z psychologiem (podział beneficjentów na trzy grupy ćwiczeniowe) - 1,5h x 3;
- Naukę pisania cv (7h): elementy składowe cv, analiza przykładowych cv, tworzenie własnego cv;
- Naukę pisania listu motywacyjnego (2h)
- Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej (4h):
* komunikacja werbalna, czyli co mówić i jak mówić,
* komunikacja niewerbalna (mowa ciała), czyli jak sprawić, żeby odbiorcy nas słuchali i lubili,
* przygotowanie części wizualnej prezentacji,
* radzenie sobie z tremą podczas wystąpienia,
* analiza mocnych stron uczestników oraz obszarów, nad którymi należy jeszcze pracować.
Uczniowie realizowali projekt pod opieką pań: Magdaleny Dyszkiewicz, Anny Hordeckiej, Elizy Kaźmierczak, Ewy Maćkowiak-Łaszczyńskiej oraz Katarzyny Smoczyk.

Czy wiesz że..

  • Wolontariat - pomóż nam
  • OPP możesz przekazać 1% podatku
  • każdy może zostać DARCZYŃCĄ
  • możesz być PARTNEREM

Przekaż 1% swojego podatku z rozliczenia rocznego PIT